Img 0034 Dscf5728
20180427 124322

CCA Announcement

Date
(From)
Time
(From)
Date
(To)
Time
(To)
Overnight/
Stay-in
Venue Students
(who, number)
Description of Activity/ Remarks
Jun 3, 2019 – (Mon) 0900 Jun 3, 2019 – (Mon) 1630 No ALP Room/ Humanities Room 10 F1 team members Competition preparation
Jun 4, 2019 – (Tue) 0900 Jun 4, 2019 – (Tue) 1630 No ALP Room/ Humanities Room 20 F1 and TDC members Competition preparation
Jun 24, 2019 – (Mon) 1300 Jun 27, 2019 – (Thu) 1630 No ALP Room/ Humanities Room 20 F1 and TDC members Competition preparation

Teachers-in-charge

Tan Sheng Xian (OIC)
Eric Yong
Low Young Fei
Yvonne Lee
Zhang Li Hui (AED)

Trainings

Monday: 2.30pm – 5.00pm (On a need-to basis)
Wednesday: 2.30pm – 5.00pm

Committee Members

Chairperson: Nur Amirah Binte Rusdi
Vice-Chairperson: Liang Yunyi

Activities

  • CCA orientation
  • Training for upcoming competitions:
    • F1 in Schools Competition
    • Toy Design Competition
    • National Earthquake Competition
    • IDEERS
    • Future Transportation Challenge @ Singapore Polytechnic
    • Underwater Robotics Competition @ Republic Polytechnic
    • Bull’s Eye Competition @ Ngee Ann Polytechnic
    • National Robotics Competition
    • Singapore Amazing Flying Machine Competition
  • Focus on Coding and Robotics training (Arduino, Lego Mindstorms EV3, Micro:bit, Scratch)
  • Values-in-Action project
  • Enrichment workshops

Achievements

  • 2019:
    • National Earthquake Competition 2019 organised by Singapore Polytechnic: Champion
    • InnoBit Challenge 2019 – 1st Runner-Up
  •  2018:
    • National Earthquake Competition 2018 organised by Singapore Polytechnic – Champion
    • Introducing and Demonstrating Earthquake Engineering Research in Schools (IDEERS) International Competition 2018 held in Taiwan – 4th Placing
    • Toy Design Competition 2018 – 2nd Prize + 2 merit prizes
  •  2017:
    • National Earthquake Competition 2017 organised by Singapore Polytechnic – Champion
    • Toy Design Competition – 2nd Prize + 1 merit prize
    • F1 in Schools National Finals 2017 – Overall Champions and Overall 2nd in Development Class category
    • Future Transportation Challenge 2017 organised by Singapore Polytechnic – Most Popular Car: 1st Runner-Up
    • Underwater Robotics Competition 2017 organised by Republic Polytechnic – 2nd Runner-Up
  • 2016:
    • Clean Water Challenge 2016 – Champion
    • Toy Design Competition – 3rd prize + 2 merit prizes for three entries
    • Shell-STEM Youth Innovation Challenge 2016: SMART Driverless Car – Champion