IMG_9099

CCA Announcement

SSSC South Zone C Division Basketball Championships 2019
Fixtures For Boys & Girls Categories – Preliminary Round
Match No. Date Time Division Gender Group Round School VS School Venue
1 1 JULY 2019, MONDAY 1300 C DIVISION BOYS D PRELIMINARY BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL VS QUEENSWAY SECONDARY SCHOOL QUEENSWAY SECONDARY SCHOOL
14 3 JULY 2019, WEDNESDAY 1340 C DIVISION BOYS D PRELIMINARY BARTLEY SECONDARY SCHOOL VS BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL OCBC ARENA HALL 1 – COURT 2
15 3 JULY 2019, WEDNESDAY 1450 C DIVISION GIRLS G PRELIMINARY NATIONAL JUNIOR COLLEGE VS BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL OCBC ARENA HALL 1 – COURT 2
29 5 JULY 2019, FRIDAY 1520 C DIVISION BOYS D PRELIMINARY WHITLEY SECONDARY SCHOOL VS BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL QUEENSWAY SECONDARY SCHOOL
34 9 JULY 2019, TUESDAY 1600 C DIVISION GIRLS G PRELIMINARY BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL VS ST. MARGARET’S SECONDARY SCHOOL OCBC ARENA HALL 1 – COURT 2
40 10 JULY 2019, WEDNESDAY 1340 C DIVISION BOYS D PRELIMINARY BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL VS HOLY INNOCENTS’ HIGH SCHOOL OCBC ARENA HALL 1 – COURT 2
52 11 JULY 2019, THURSDAY 1600 C DIVISION GIRLS G PRELIMINARY RAFFLES GIRLS’ SCHOOL (SECONDARY) VS BUKIT MERAH SECONDARY SCHOOL OCBC ARENA HALL 1 – COURT 3

 

Teachers-in-charge

Suzanne Eng (OIC)
Joshua Li Fuhua (Boys’ IC)
Ho Wing Leong David
Ng Hsueh Mei
Kristina Chandran
Lim Chun Leong [(AED) Coach]

Trainings

  • Monday:
    • 2:45pm – 5.30pm (All Training Squads)
  • Wednesday:
    • 2.30pm – 4.30pm (Recreation Members)
    • 2:30pm – 5.30pm (All Training Squads)
  • Friday:
    • 1:30pm – 5:00pm (All Training Squads)

Committee Members:

B Boys Captain: Jovan Wan Jia Le
B Boys Vice-Captain: Kaizen Galicia Irorita

B Girls Captain: Low Shi Min Cheryl
B Girls Vice-Captain: Pang Wei Ting

C Boys Captain: Paolo Lim Rui Zhe
C Boys Vice-Captain: Wong Keng Yian Gary

C Girls Captain: Hsu Jie-Ni
C Girls Vice-Captain: Kathleen Chia Jia Xuan

Activites:

  • Pre-season trainings
  • South Zone Inter-School Basketball Championships
  • BAS 2nd Tier Basketball League
  • T-Net Age Group Invitational Basketball Tournaments
  • Annual training camp (June)
  • CCA VIA during T-Net Age Group Tournaments

2016 Achievements:

  • South Zone C Division Girls Inter-School Championships 3rd Position
  • T-Net Under 16 Boys Invitational Basketball Tournament 1st Position in Level 2 Category
  • T-Net Under 16 Girls Invitational Basketball Tournament 2nd Position in Level 3 Category
  • T-Net Under 14 Girls Invitational Basketball Tournament 3rd Position in Level 3 Category
  • South Zone C Division Boys Inter-School Championships 2016 – Fair Play Award

2017 Achievement:

IMG_6340IMG_8741

  • T-Net Under 14 Girls Invitational Basketball Tournament 1st Position in Level 3 Category
  • South Zone C Division Boys Inter-School Championships 2017 – Fair Play Award
  • South Zone C Division Girls Inter-School Championships 2017 – Fair Play Award
  • BAS 2nd Tier Basketball League C Division Girls 3rd Position
  • T-Net Under 16 Boys Invitational Basketball Tournament 4th Position in Level 3 Category
  • T-Net Under 16 Girls Invitational Basketball Tournament 3rd Position in Level 3 Category

2018 Achievements:

2019 Achievements:

  • South Zone B Division Girls Inter-School Championships 2019 – 4th Position